Pochwała stworzeń

Pochwalony bądź, Panie,
Z wszystkimi Twoimi stworzeniami,
A przede wszystkim z naszym bratem słońcem,
Które dzień daje, a Ty przez nie świecisz,
Ono jest piękne i promieniste,
A przez swój blask
Jest Twoim wyobrażeniem, o Najwyższy…
Panie, bądź pochwalony
Przez naszą siostrę wodę,
Która jest wielce pożyteczna
I pokorna, i cenna, i czysta…
Panie, bądź pochwalony
Przez naszą siostrę – matkę ziemię,
Która nas żywi i chowa,
I rodzi różne owoce, barwne kwiaty i zioła…
Czyńcie chwałę i błogosławieństwo Panu
I składajcie Mu dzięki,
I służcie Mu
Z wielką pokorą.

św. Franciszek z Asyżu (1182 – 1226) 1225 rok

Pochwała stworzeń, Pieśń o stworzeniu, Cantico delle creature (wersja skrócona za http://www.kerygma.pl/modlitwy/588-pochwala-stworzen, tam też pełna i brewiarzowa wersja)

Dbamy o dobrostan naszych wierzchowców i nie obciążamy ich bardzo długą i forsowną pracą. Jeżdżąc konno pamiętajmy, że to żywe istoty, które się męczą, marzną, ciężko znoszą upał i złe towarzystwo.

Książę Fabrizio Salina stwierdził Se vogliamo che tutto rimanga come è, bisogna che tutto cambi. (Lampart, Giuseppe Tomasi di Lampedusa), dlatego popieramy utworzenie Parku Krajobrazowego Beskidu Niskiego. Nie dlatego, że nie chcemy zmian, przeciwnie wiemy, że zmiany są koniecznością i częścią natury, choćby pory roku. Liczymy, że park powstanie ponieważ chcemy, by były to zmiany zgodne z naturą i charakterem Ropek. Będzie to z pożytkiem nie tylko dla przyrody, krajobrazu – więc kolejnych pokoleń, które po nas przyjdą, ale i dla nas samych. Nieunikniony rozwój turystyki, powinien dawać również szansę odpoczynku różnym ludziom. Również takim, którzy cenią spokój i bliskość natury, pieszemu wędrowcowi i temu co ciemną nocą chce popatrzeć w gwiazdy. Polecamy dokumentację parku dostępną na stronie fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, której dziękujemy za jej aktualizację i opracowanie: http://przyrodnicze.org/wp-content/uploads/2017/12/PK-Beskidu-Niskiego.pdf

Uszanujmy stworzenia w ich domu. W Ropkach nie puszczamy sztucznych ogni, fajerwerków i petard. Można to zrobić tam, gdzie nie przeszkadza to innym, nie tylko ludziom. Zanim staniemy z baterią sztucznych ogni za granicą miejscowości pomyślmy o zwierzętach, a nie tylko mieszkańcach sąsiednich zabudowań. Zastanówmy się co się stanie z lampionem o drucianej konstrukcji, który puszczamy w niebo. Gdzieś spadnie.